Egészségpszichológia tanácsadás

Ezeken az üléseken elsődlegesen a fizikai egészséggel és betegségekkel kapcsolatban jelentkező pszichológiai problémák megoldásának támogatásával foglalkozom. Mindemellett a pozitív erőforrások mobilizálásával támogatom a betegséggel való hatékonyabb megküzdést.

Az egészségpszichológia azonban nem csak a betegséggel való megküzdésre fókuszál, hanem az egészséges emberekre is. Őket támogatom abban, hogy kialakítsanak és fenntartsanak egy egészséges életmódot, és elhagyják azokat a kockázati viselkedéseket (pl. dohányzás), amely negatív hatással van az egészségükre.

Nehezített termékenység krízise, meddőség

A nehezített termékenység egy krízist hoz magával: sokaknak az énképük részévé vált az, hogy egyszer szülők lesznek és ennek a vágynak a beteljesülése kérdőjeleződik meg akkor, amikor hosszú próbálkozás után sem jön a baba. Felbomlik az az érzés, hogy „egészséges vagyok”, és a tehetetlenség, kontrollvesztettség érzése is megjelenik, hiszen bár minden orvostól érkező javaslatot követ a pár, mégsem érkezik meg a várva várt gyerekáldás. Akinél fizikailag a problémát találják (és gyakran a probléma közös), annál megindul az önleértékelés, önvád, és mindennapokba bekúszik a szorongás, a szomorúság és a kilátástalanság. A pszichológiai tanácsadás során arra fókuszálunk, hogy ebben az érzelmileg megterhelő időszakban legyenek olyan kapaszkodóik, technikáik a pár tagjainak, amikhez tudnak nyúlni akkor, amikor a negatív érzelmi spirál beindul. Egy ilyen krízis nagyon beszűkíti a gondolatokat, nehéz töltekezni, kikapcsolódni, hiszen a vizsgálatok és a beavatkozások gyakorisága mindig az eszébe juttatja a párnak, mivel küzdenek, akkor is, amikor egy kicsit tehermentesülnének ez alól. Amellett, hogy ezek az érzések természetesek és nagyon sokan megélik, akik hasonló cipőben járnak, még is arra törekszünk, hogy kisebb intenzitásúak és kezelhetőek legyenek. Mindezt annak az érdekében tesszük, hogy a babavárás (mindegy, hogy az inszemináció, vagy lombik segítségével történik) ne egy rosszkedvvel, szorongással, depresszióval átitatott időszak legyen a bizonytalanság miatt. A célunk az, hogy a fókusz tudjon újra kiszélesedni és tudjanak töltekezni olyan élményekből (lehetnek ezek akár mindennapi apróságok), amikre szívesen visszaemlékeznek majd a későbbi években is és elmondhassák, hogy ez az időszak nem csak a kétségbeesett várakozásról szólt.

A tanácsadásra mindenki egyénileg tűzi ki, mi az, amin dolgozni szeretne, de általában ebben a témakörben a következőkön dolgozunk:
  • a helyzet elfogadása önvád nélkül, egészséges önértékeléssel
  • felkészülés mesterséges megtermékenyítésre,
  • stresszkezelő technikák elsajátítása,
  • inszemináció, lombikprogram kommunikációja a környezet felé
  • határszabás megtanulása akkor, amikor kéretlen tanácsok érkeznek

Megváltozott egészségügyi állapottal való együttélés

Addig, amíg mi magunk, vagy a közvetlen környezetünk nem tapasztalja meg, milyen az, amikor egy hirtelen jött, akár krónikus betegség ledönt a lábunkról, el sem tudjuk képzelni, hogy velünk megtörténhet ilyen. Az igazságos világba vetett hit segíthetett eddig: „ha nagyjából odafigyelek az életmódomra, nem történhet velem semmi baj”. Azonban sajnos sokszor van az úgy, hogy látszólag egészséges életet él az ember (talán kevés rizikóviselkedéssel), még is találkozik egy olyan betegséggel, amire sohasem számított. Ilyenkor az egészséges testbe vetett hit megdől, és a betegség egy krízist hoz magával. Nem csak egészségügyi szempontból kihívó az időszak, hanem érzelmileg is nehéz lekövetni azt a változást, amit megkövetel a betegséggel való megküzdés. A közös pszichológiai munkában célom, hogy segítsem Önt abban, hogy az új életmódot gördülékenyebben, tartósabban ki tudja alakítani, valamint a stresszkezelésen is dolgozunk, ellátva Önt olyan technikákkal, amelyeket bármikor használhat. Fontos ilyenkor az, hogy a közeli jövőben olyan célokat tűzzön ki maga elé, amelyek elérése a leginkább előreviszi Önt. Nem könnyű a célokat újratervezni, hiszen meglehet, a betegség előtt egészen máshogyan néztek azok ki. Azonban minden krízis magában hordozza a fejlődés lehetőségét is, amely által Ön gazdagodhat érzelmileg olyan mértékben, ahogyan talán a krízis előtt nehezen ment volna. A közös pszichológiai munka ebben a fejlődésben is segíti Önt.

Balázs-Miklovicz Anita - Pszichológus, coach, tréner
Balázs-Miklovicz Anita
Pszichológus, coach, tréner
Balázs-Miklovicz Anita vagyok, pszichológus, alkalmazott egészségszakpszichológus rezidens, képzésben lévő család- és párterapeuta, coach, tréner. Felnőttekkel, fiatal felnőttekkel, párokkal és családokkal foglalkozom Luxemburgban és online.
Bejelentkezés
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram