Család- és párterápia

Család- és párterápiában a rendszerszemléletű megközelítés szerint dolgozunk. A rendszerszemlélet alapján a probléma forrását nem az egyes személyekben keressük, hanem a családtagok közötti kapcsolatban van valami egyensúly felborulás, ami kihat az egész családra, mint rendszerre. Minden rendszer egyensúlyra törekszik, ezért, ha valahol felborul az egyensúly, akkor a rendszer egésze reagálni fog erre: mint egy közös csónakban mindenki újra helyezkedni kezd, egészen addig, míg egy új egyensúlyi állapot létre nem jön a családban.

A család- és párterápia tehát a családtagok/a pár tagjai között lévő dinamika felismerésében és változtatásában látja a megoldási potenciált.

A terápia a család/pár kiegyensúlyozott és harmonikus együttműködésének kialakításában tud segítséget nyújtani. A cél az, hogy fókuszba helyezzük azt a rosszul működő viselkedésláncot, amely a konfliktusok forrása és kialakítsunk egy olyan kommunikációt, együttműködést, amelyben teljesülnek az egyén érzelmi szükségletei amellett, hogy a kapcsolat érdekét is szolgálja.

A párterápia módszertanában nem tér el a családterápiától. Párterápiának szokás nevezni, ahol csak a párkapcsolat tagjai vesznek részt, csak a párt érinti a probléma (pl. szexuális problémák), vagy ahol még nincsenek közös gyermekek a kapcsolatban.

Hogyan zajlik a folyamat?

A család- és párterápiák kettős vezetéssel zajlanak, tehát egy családterapeuta kollégámmal segítjük együtt az Önök fejlődését. Az ülések időtartama 90 perc, és általában kétheti rendszerességgel találkozunk.

Az első két-három ülésen megbeszéljük közösen a családban/kapcsolatban megjelenő kihívásokat, valamint beazonosítjuk azokat a kapcsolati erőforrásokat is, amelyekre támaszkodhatnak. Ezt követően konkrét terápiás célt tűzünk ki. Az elkövetkező alkalmakon ennek a célnak az eléréséért dolgozik a család, vagy pár a támogatásunkkal. Legtöbbször 8-10 találkozás elegendő a javulásként megjelölt változás beindulásához. A családterápiák általában 10 ülésig tartanak, míg a párterápiák esetében általában 12-15 alkalommal találkozunk.

Minden adatot és információt titoktartási kötelezettség figyelembe vételével kezelünk, harmadik fél számára csak a jogszabály által megjelölt esetekben (saját vagy mások veszélyeztetése, bírósági megkeresés esetén) adhatunk ki előzetes beleegyezés nélkül. A titoktartási kötelezettség a család- vagy párterápia lezárása után is fennáll.

Balázs-Miklovicz Anita - Pszichológus, coach, tréner
Balázs-Miklovicz Anita
Pszichológus, coach, tréner
Balázs-Miklovicz Anita vagyok, pszichológus, alkalmazott egészségszakpszichológus rezidens, képzésben lévő család- és párterapeuta, coach, tréner. Felnőttekkel, fiatal felnőttekkel, párokkal és családokkal foglalkozom Luxemburgban és online.
Bejelentkezés
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram